Zvažujete, že byste rádi na loď? Zkusit něco nového a ne se jen povalovat na pláži? Objevovat nová místa, kam se normálně nedostanete? 

Pro někoho to možná vypadá hrozně, ta nejistota, kde večer skončím, pro jiného to je zase svoboda, že nejsem skoro ničím svázán. Když chcete zkusit něco nového a něco se i naučit, je čas vyrazit na moře.

S kým pojedu na loď

Určitě je dobré začít s někým, koho znám a hlavně mu důvěřuji. Pokud ne musíte to prostě zkusit (třeba s námi 😊). Mít na lodi dobrou posádku patří k nejdůležitějším předpokladům, jak si moře užít. Jeden mrmlal dokáže zkazit zážitek celé posádce. Pokud už máte dobrou partu, nebo se máte ke komu přidat, tak je to moc fajn.

Kam, kdy a kdo bude za kormidlem

Kam vyrazit, to je na každém z nás. Chorvatsko je blízko, dá se dojet autem, v nabídce jsou tisíce lodí, spousta krásných dobře zařízených přístavů a marín. Ale v sezóně je všude spousta lidí a poslední dobou tlačí Chorvati hodně na pilku s cenami. Řecko je dál, už musím letět, nejsou tu tak vybavené a komfortní mariny, ale je tu spousta malých vesniček s malebnými přístavy za pár EURo. Delší přeplavby mezi ostrovy, spousta historie všude okolo. Můžete vyrazit samozřejmě i do Itálie na Elbu, Sardinii, Sicílii, Lipary. Nesmíme zapomenout i na exotičtější destinace Karibik, Thajsko, Indonésie, Norsko a jiné…

Kdy vyrazit, to je také na vás, co očekáváte. O prázdninách je na moři hezky, ale jsou lodě dražší a je tu víc lidí. Pokud nejste limitovaní třeba dětmi (prázdniny) nebo chcete víc plachtit, dá se jet i mimo hlavní sezónu.

Kdo bude za kormidlem. Váš kapitán by měl mít už něco napluto a měl by být sympaťák, na kterého se můžete spolehnout v každé situaci.

Jak to celé chodí

Zpravidla se loď půjčuje od soboty do soboty. To platí pro plachetnice i motorové jachty. Charterová společnost vám připraví loď na sobotní odpoledne a obvykle požaduje, abyste byli následující pátek večer zpátky v maríně. Je to z toho důvodu, že jachtu v pátek zkontrolují, nechají vás ještě do soboty na lodi přespat a pak mají čas na úklid, případné odstranění závad. Kde se budete celý týden s lodí pohybovat, je pouze na dohodě posádky, kapitánovi a samozřejmě velkou roli hraje počasí.

Loď si rezervujete dopředu, zaplatíte zálohu a doplatek pak obvykle 30 dnů před vyplutím. Dále vás čeká při převzetí lodi složení kauce za případné škody nebo lze uzavřít u charterové společnosti pojištění kauce. Můžete doplácet další služby jako je transit log. Není to nic jiného než poplatek za převzetí a předání lodě a úklid. Můžete si doplatit i další doplňkové služby jako třeba přívěsný motor k malému člunu (bayboat/dinghy), paddleboard, ochrannou síť, gril, rybářské nebo šnorchlovací vybavení a další. Nesmíme zapomenout na to, že jachta se předává i vrací s plnou nádrží. Někde si k benzínce zajedete sami (Chorvatsko)  a někde vám přijede cisterna přímo na molo (Řecko), to je dáno lokalitou a místním zvykem.  Během plavby pak platíte za kotvení v marínách, za pronájem bójky, někde jen za připojení na elektriku a za doplnění pitné vody.

Život na lodi

Před vyplutím si společně zajistíte proviant, naplníte ledničku, všechno dobře uložíte v podpalubí lodi, pořídíte hajzlák a další nezbytné věci pro život na lodi,  viz. seznam (pouze doporučení).

Jachta má obvykle minimálně jednu ledničku, plynový sporák s troubou, WC se sprchou, je to takový pěkně vybavený karavan vodě. Takže základní komfort je zajištěn. Větší nebo luxusnější jachta může mít několik ledniček, výrobník ledu, více záchodů se sprchou a můžete na lodi mít topení nebo klimatizaci, komfortu se meze nekladou. Pro účastníky zájezdu jsou připraveny různé kajuty a je na posádce, aby se dohodla kdo kde bude spát. I když to možná nevypadá, s jídlem je to snadné a jak říká jeden můj kamarád, na lodi se dá uvařit všechno

Ráno vstanete, můžete si skočit rovnou do moře, udělat si dobrou snídani a obdivovat okolní panorama. Pokud jste ten den v přístavu, můžete doplnit zásoby nebo sběhnout na kafčo. Pak někam přeplujete a následuje koupání, slunění, jachting, dáte oběd, někam zase přeplujete, koupání, slunění, relax. Večer se uklidíte do zátoky, na bójku nebo do přístavu, navštívíte místní tavernu nebo můžete grilovat a koukat na hvězdy se skleničkou něčeho dobrého.